Nowe zasady dotyczące zlecenia, które obowiązują od stycznia 2017 r. oznaczają m.in. konkretne zapisy w umowach. Jeśli w stosowanym przez organizację pozarządową wzorze nie znajdą się wymagane prawem elementy, organizacja może mieć kłopot. PORADNIK.NGO.PL podpowiada, jak tego uniknąć.

Wzory umów-zleceń, a także szerzej, dokumentacja dotycząca tych umów, wygląda od 1 stycznia 2017 r. nieco inaczej. To wynik wejścia w życie przepisów o minimalnej stawce godzinowej dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. Ponieważ wiele organizacji pozarządowych podpisuje (jako zleceniodawcy) takie umowy, warto żeby dowiedziały się, z jakimi nowymi obowiązkami jest to powiązane.

Minimalna stawka godzinowa wynosi od 1 stycznia 2017 r. 13 zł brutto. Umowy podpisywane przez organizacje pozarządowe ze zleceniobiorcami muszą tę stawkę uwzględnić (oczywiście mogą uwzględniać również wyższe stawki!). W umowach trzeba też zapisać liczbę godzin wykonania zlecenia (wykonywania czynności) i sposób potwierdzania tej liczby. Ponadto umowa-zlecenie trwająca powyżej miesiąca musi zawierać opis zasad comiesięcznych wypłat (zobacz więcej o obowiązkach wynikających z nowych przepisów).

Redakcja PORADNIK.NGO.PL przygotowała wzory umów-zleceń, które uwzględniają przepisy o minimalnej stawce godzinowej, oraz przykład wypełnionej umowy.

Czytaj dalej

; ;