Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieżowej zaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu, dzięki któremu można realizować projekty, takie jak wymiany młodzieżowe, seminaria, spotkania (w tym szkolenia) oraz projekty informacyjne. Wnioski można składać do 31 marca 2017 r.

Jest to drugi konkurs wniosków powstałej we wrześniu 2015 roku Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Celem projektów jest zachęcenie młodzieży i osób pracujących z młodzieżą do wspólnych działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się, odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.

Wnioskodawcy i partnerzy

Wnioski składać mogą organizacje, których działalność skierowana jest do młodzieży – mogą być to organizacje pozarządowe, instytucje oświatowe i publiczne (wnioskodawcami nie mogą być podmioty komercyjne).
Oprócz młodzieży uczestnikami projektów mogą być również osoby pracujące z tą grupą wiekową. Polskie organizacje będą występować o uzyskanie wsparcia finansowego do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a ukraińskie – do Ministerstwa Młodzieży i Sportu Ukrainy.

W projekcie muszą wziąć udział minimum dwa podmioty, po jednym z każdego kraju.

Wnioskodawca występuje w konkursie o finansowanie całego projektu.

Niezależnie od miejsca realizacji projektu wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie dla wszystkich organizacji występujących w projekcie.

Wnioskodawca musi posiadać ukraińską organizację partnerską wraz z którą przygotuje i zrealizuje projekt. Organizacja partnerska musi wypełnić część III wniosku, tj. „Deklaracjępartnerską, która obowiązkowo musi zostać dołączona do wniosku. Wnioskodawca może posiadać więcej niż jedną organizację partnerską. Wzór deklaracji zostanie opublikowany najpóźniej do 20 lutego 2017 r.

Priorytety

Każdego roku określane będą priorytety, które wraz z celami ogólnymi Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, będą określać specyfikę tematów podejmowanych w projektach. W tym roku priorytetami są:

  • wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez budowanie postaw otwartości i zrozumienia wśród młodych osób;
  • nabywanie kompetencji niezbędnych do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym;
  • wzmacnianie współpracy i wymiana doświadczeń w zakresie edukacji technicznej i branżowej;
  • wspieranie aktywnych postaw obywatelskich wśród młodzieży, w tym promocja przedsiębiorczości i wolontariatu;
  • upowszechnianie wartości europejskich i doświadczeń współpracy euroatlantyckiej;
  • odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.

Rodzaje projektów

  • wymiana młodzieżowa
  • seminaria przygotowawcze i kontaktowe
  • spotkania młodzieżowe
  • projekty informacyjno-promocyjne (projekty informacyjne, promujące i upowszechniające dobre praktyki, publikacje)
Termin realizacji projektów

Projekty składane w ramach konkursu wniosków muszą zostać zrealizowane od 1 czerwca do 31 października 2017 roku. Należy założyć, że miesiąc czerwiec będzie przeznaczony na kontraktowanie umów projektów dofinansowanych w ramach konkursu.

Zasady szczegółowe:
  • czas trwania projektów: 5-10 dni, z wyłączeniem podróży (nie dotyczy projektów takich jak: spotkania młodzieżowe i projekty informacyjno-promocyjne)
  • wiek uczestników: 14-35 lat, osoby pracujące z młodzieżą niezależnie od wieku. Rada priorytetowo będzie traktowała projekty, w których udział weźmie młodzież z mniejszymi szansami (dodatkowe punkty)
  • liczba uczestników: 10-40 osób, w tym liczba opiekunów zgodnie z prawem Polski/Ukrainy
  • wizyta przygotowawcza: 2-4 dni roboczych, maksymalnie 6 osób, po 3 z każdego kraju
Miejsce realizacji projektu
Projekty mogą być realizowane na terytoriach obu państw, niezależnie od miejsca złożenia wniosku w zależności od wybranej formy projektu:
  • wymiana młodzieżowa: Polska lub Ukraina (projekt goszczący lub wysyłający);
  • seminarium przygotowawcze i kontaktowe: Polska lub Ukraina (projekt goszczący lub wysyłający);
  • spotkania młodzieżowe: Polska, Ukraina (możliwość realizacji projektu na terenie obu Państw)
  • projekt informacyjno-promocyjny: Polska, Ukraina (możliwość realizacji projektu na terenie obu Państw)

Termin i miejsce składania wniosku

Każdy wniosek musi zostać przesłany poprzez system www.online.frse.org.pl wraz z wymaganymi załącznikami do 31 marca 2017 r.

Zasady finansowania

Na dofinansowanie projektów przewidziano 3 800 000 zł.
Wszystkie informacje oraz szczegółowe zasady na temat konkursu znajdują się na stronie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży

Za: NGO

; ;