Niewiele organizacji pozarządowych przejmuje się polityką rachunkowości. A jednak jest to obowiązkowy i ważny dokument, który musi mieć każda organizacja pozarządowa. Jeśli jej nie macie, lub macie, ale chcecie ją zaktualizować – początek roku to NAJLEPSZY moment na zmiany.

Co to jest polityka rachunkowości?

To obowiązkowy dokument, który musi mieć każda organizacja pozarządowa , opisujący konkretne reguły i praktyki przyjęte w organizacji do prowadzenia rachunkowości.

Choć zakres polityki rachunkowości opisuje ustawa o rachunkowości, to jej zapisy powinny odnosić się do specyfiki organizacji.

Za politykę rachunkowości organizacji pozarządowej odpowiedzialność ponosi zarząd organizacji, który najczęściej przyjmuje ten dokument i dokonuje w nim zmian (pozostawienie zarządowi decyzji w tym zakresie jest jednym z bardziej praktycznych rozwiązań, ale sprawdź w statucie, czy te kompetencje nie zostały przypisane innemu organowi, np. walnemu zebraniu).

Polityka rachunkowości – dlaczego najlepiej zmieniać ją w styczniu

Jeśli stało się tak, że Wasza organizacja pozarządowa nie ma (aktualnej) polityki rachunkowości, to zgodnie z przepisami należy to skorygować.

Konkretne zasady określone w polityce rachunkowości obowiązują w całym roku obrotowym (czyli w przypadku większości organizacji od 1 stycznia). Nie można np. do marca dzielić przychody i koszty organizacji na jeden sposób, a od kwietnia na inny. Dlatego ewentualne zmiany w polityce rachunkowości najlepiej robić na początku roku.

Zmiany można też robić później, ale pamiętajmy, że będą one obowiązywać w całym okresie – całym roku obrotowym, nawet jeśli decydujemy się na nie w trakcie roku (np. w połowie, a nie na jego początku). Decyzja o zmianie zasad rachunkowości może więc zostać podjęta w dowolnym momencie, jednak wtedy jej skutki należy odnieść (wstecznie) do całego roku obrotowego.

Jak powinna wyglądać polityka rachunkowości organizacji pozarządowej

Czytaj dalej

; ;