Święto morza w Muzeum Miasta Gdyni
Termin: 26 VI 2016 r., godziny: 11-17
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
W tym dniu do samego Muzeum i na wszystkie wydarzenia: wstęp wolny
W programie:
11:00 – 13:00 warsztaty edukacyjne dla dzieci wraz z opiekunami „Flaga na maszt!”
Święto Morza obchodzono w Gdyni, Sopocie, Szczecinie, a nawet w Krakowie. Podczas warsztatów dowiemy się jak wyglądały parady organizowane z okazji tego święta, jak się bawiono? Wspólnie wykonamy kolorowe flagi z materiału, które następnie ozdobimy inspirując się morzem.
Zainteresowanych prosimy o wcześniejszą rezerwację w Ośrodku Edukacji Muzeum (Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1), telefonicznie: 58 662 09 35/36 lub mailowo: edukacja@muzeumgdynia.pl.
14:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym”
15:00 wykład dr Anny Śliwy „Baranowski — Litwin — Sobieraj. Maryniści z pracowni plastycznej Marynarki Wojennej w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni”
Kiedy myślimy o morzu, mamy przed oczami bezkresną przestrzeń, nieograniczony niczym horyzont, rytm przypływów i odpływów. A może widzimy okręt miotany sztormem, rybaków wracających z połowu, portowe dźwigi odbijające się w tafli wody? Tajemniczość morskiego żywiołu potrafili rozpoznać i oddać w swych pracach malarze maryniści. Niejednokrotnie, często nie zdając sobie z tego sprawy, patrzymy na morze tak, jak oni przyzwyczaili nas je postrzegać. Spacerując plażą, przywołujemy w pamięci morze z ich obrazów.
Wykład dotyczyć będzie twórczości trzech malarzy — Henryka Baranowskiego, Zbigniewa Litwina i Andrzeja Sobieraja — którzy, korzystając z sprzyjających prądów, na fali zainteresowania morzem, dali się morzu ponieść. Wszyscy trzej współtworzyli Pracownię Plastyczną Marynarki Wojennej w okresie jej największego rozkwitu w latach 70. XX w. A jeżeli będzie o nich mowa, to zarazem i o fenomenie Pracowni, która przez lata zmieniała lokalizację, by w 1965 r. na stałe ulokować się na najwyższym piętrze budynku przy ul. Władysława IV 46. W 2015 r. minęło 60 lat od jej powołania, w 2013 r. — dziesięć lat od jej zlikwidowania. Zamknął się więc pewien etap historii, o którym warto przypomnieć.
16:00 wykład Dariusza Małszyckiego „Port gdyński w fotografii z lat 1922-1939”
Port gdyński to jedna z najbardziej sztandarowych polskich inwestycji gospodarczych XX wieku. W związku z tym dokumentacją wizualną jego budowy i działalności zajmowało się wielu fotografików z całego kraju. Autorzy tych zdjęć pochodzili z całego kraju. Przyjeżdżali tu od czasu do czasu specjalnie w tym celu aby dokumentować budowę portu i miasta. Byli też tacy którzy osiedlali się tu na stałe, zakładali własne interesy. Muzeum Miasta Gdyni posiada bogatą kolekcję fotografii związanych z historią portu gdyńskiego. Wśród wielu fotografików wykonujących zdjęcia szczególnie duży zbiór stanowią zdjęcia osiadłego w Gdyni Romana Morawskiego oraz „dojeżdżającego” z Warszawy Henryka Poddębskiego. Ich fotografie będą „bohaterami” prelekcji „Port gdyński w fotografii z lat 1922-1939”
Na wszystkich czekać będzie strefa relaksu przed głównym wejście do Muzeum Miasta Gdyni.
; ;