Organizacje mogą składać nie więcej niż jeden (1) wniosek w każdej kategorii i muszą wyraźnie określić, w której kategorii (Europa i / lub Wschodnia Azja i Pacyfik) jest składany. Jeśli tytuł wniosku nie jest jednoznacznie zidentyfikowany w jednej z powyższych kategorii, można uznać, że jest on formalnie niekwalifikowalny i nie może być przekazany do oceny przez panel ekspertów.
W szczególności projekty powinny dążyć do:
W Europie (pula dotacji wynosi 400 000 dolarów) celem programu jest dążenie do bezpośredniego i trwałego wpływu na przeciwdziałanie dyskryminacji i nietolerancji, w tym prowadzenie działań które mogą przeciwdziałać przemocy ze względu na religię lub światopogląd w Europie. Częścią dyskursu kulturowego i politycznego w Europie stał się niedawny wzrost antysemickich i antymuzułmańskich nastrojów, a niektórzy chrześcijanie, w tym grupy protestanckie, stają przed coraz większym nękaniem i ograniczeniami w niektórych krajach. Miało to negatywny wpływ na wolność religijną w wielu krajach europejskich. Nienawiść ujawniająca się w sferze publicznej oraz w internecie powoduje, że żydowskie i muzułmańskie społeczności i instytucje coraz częściej są atakowane.
Projekty powinny dążyć do zwalczania nietolerancji i dyskryminacji, w miarę możliwości, adresowane do żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich mniejszości w krajach docelowych. Efektywny projekt zachęci do edukacji w zakresie tolerancji i współistnienia ze szczególnym naciskiem na walkę z antysemityzmem, antymuzułmanizmem i antychrześcijańskimi nastrojami, zapewniając społeczeństwu obywatelskiemu skuteczne zwalczanie tych przestępstw, budowę koalicji między organizacjami pozarządowymi i współpracy z ich rządami, aby promować pełne zaangażowanie ludzi wszystkich wyznań.
Departament Stanu będzie brał pod uwagę projekty proponujące podejście transgraniczne i działania (w kilku krajach) lub projekty, które będą realizowane na mniejszych obszarach. Kraje powinny być wybierane pod kątem jak najlepszych wyników, uwzględniając wspólne lub rozbieżne normy kulturowe, społeczne i polityczne. Projekty powinny wykorzystywać podejście kreatywne i innowacyjne oraz uwzględniać współpracę z mediami i wykorzystanie nowych technologii w celu uzyskania jak najlepszej skuteczności projektu. Projekty muszą prowadzić do konkretnych, wymiernych wyników.
Pomysły na efektywne działania programu mogą obejmować poniższe przykłady, ale nie są do nich ograniczone:
- Realizacja działań antyksenofobicznych i publicznych kampanii prowadzonych w lokalnych językach;
- Wykorzystanie istniejących innowacyjnych narzędzi technologicznych, które zwalczają dyskryminację i nietolerancję, w szczególności przeciwdziałają on-line mowie nienawiści, zachowując jednocześnie wolność słowa;
- Tworzenie materiałów edukacyjnych, które promują tolerancję i współistnienie oraz zwalczają napięcia między różnymi społecznościami;
- Tworzenie programów dla młodzieży, które budują koalicje wśród wspólnot większości i mniejszości religijnych.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Departamentu Stanu USA: Program grantowy
Za: NGO
; ;