„MŁODY OBYWATEL ROZMAWIA. CZYLI JAK WYJŚĆ Z DZIAŁANIAMI POZA SZKOŁĘ?” – ROZPOCZĘŁA SIĘ REKRUTACJA DO PROGRAMU!

O uczestnikach i uczestniczkach programu edukacyjnego Młody Obywatel można powiedzieć jedno: to ludzie, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności i zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Program Młody Obywatel to ogólnopolski program edukacji obywatelskiej, realizowany od 2010 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację BGK. W dotychczasowych edycjach programu uczestniczyło ponad 1250 szkół, niemal 1700 nauczycieli i około 14 000 uczniów.

Obywatelskość we krwi

Promujemy aktywne postawy, zachęcamy do działania, pokazujemy, że dzięki współpracy można wiele osiągnąć oraz wiele się nauczyć – mówi Joanna Gus, koordynatorka Młodego Obywatela. Program cieszy się ogromną popularnością. Młody Obywatel to przede wszystkim imponujące efekty działań tych, którzy obywatelskość mają we krwi i chętnie angażują się na rzecz najbliższego otoczenia.

W nowej edycji Młody Obywatel rozmawia

Bez względu na wiodący temat związany z szeroko pojętą aktywnością obywatelską Młodzi Obywatele doskonale łączą zabawę z nauką i zdobywaniem cennego doświadczenia. W tym roku szkolnym na chętnych czekają kolejne wyzwania – rozmowy z sąsiadami i sąsiadkami, planowanie przyszłości i poznawanie urzędów od podszewki. Rekrutacja trwa do 05 marca br.

Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz rekrutacyjny dostępny na stronie https://mlodyobywatel.ceo.org.pl/rekrutacja. Udział w programie jest bezpłatny, a do programu mogą się zgłosić opiekunowie i opiekunki grup ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz innych instytucji edukacyjnych (również nieformalnych). Program Młody Obywatel został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania.

Grupy projektowe, które wezmą udział w programie, mają do wyboru trzy ścieżki tematyczne: Urząd od podszewki – dzięki realizacji tego tematu:

• dowiecie się, czym na co dzień zajmuje się urząd gminy i inne instytucje publiczne oraz przybliżycie innym zasady ich funkcjonowania.
• zrozumiecie sposób, w jaki instytucje publiczne wpływają na nasze codzienne życie.
• poznacie wybrane przez siebie lokalne instytucje oraz możliwe obszary współpracy pomiędzy urzędami a obywatelami i obywatelkami.
• zorganizujecie dzień otwarty w wybranym przez siebie urzędzie lub lokalnej instytucji.

Warsztaty przyszłościowe – dzięki realizacji tego tematu:

• wspólnie ze swoimi rówieśnikami i rówieśniczkami oraz mieszkańcami i mieszkankami zaplanujecie rozwój swojej miejscowości, osiedla czy ulicy.
• nauczycie się realizować projekt metodą warsztatów przyszłościowych, umożliwiających tworzenie wspólnej wizji.
• poznacie różne grupy mieszkańców i mieszkanek oraz nawiążecie nowe znajomości.

Reportaż po sąsiedzku – dzięki realizacji tego tematu:

 dowiecie się, w jaki sposób przygotować reportaż o swoim najbliższym otoczeniu.
 poznacie historie sąsiadów i sąsiadek oraz odkryjecie nieznane historie dotyczące swojej miejscowości.
 przygotujecie otwarte spotkanie sąsiedzkie z mieszkańcami i mieszkankami, podczas którego zaprezentujecie stworzony przez Waszą grupę reportaż.

Kontakt: Joanna Gus, tel. (22) 825 05 50 wew. 215, email: joanna.gus@ceo.org.pl

; ;