Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że zaplanowany na grudzień 2016 r. konkurs na projekty mobilności ponadnarodowej dla osób młodych zagrożonych wykluczeniem społecznym (tzw. projekty IdA) został przesunięty. Planowany termin ogłoszenia konkursu to I kwartał 2017 r.
Kwota przeznaczona na konkurs to 56 557 800 zł, z czego 25 proc. środków przeznaczone jest na realizację projektów skierowanych do osób zamieszkujących średnie miasta tracące swoje funkcje społeczno-gospodarcze.
Główne wymagania, które będą obowiązywały w konkursie:
- Uczestnikami projektu są osoby w wieku 18-35 lat, które nie pracują, nie uczestniczą w kształceniu formalnym oraz nie szkolą się. Uczestnikami projektu nie mogą być studenci, zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych I, II i III stopnia.
- Co najmniej połowa uczestników w projekcie to osoby znajdujące się w najbardziej niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, tj.
- osoby, które opuściły zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, pieczę zastępczą;
- osoby z niepełnosprawnością;
- osoby, które przedwcześnie opuściły system edukacji;
- osoby długotrwale bezrobotne.
- Każdy projekt obejmuje 4 etapy: rekrutację, przygotowanie uczestników, pobyt za granicą ukierunkowany na zdobycie doświadczenia zawodowego i wzmocnienie kompetencji kluczowych oraz aktywizację uczestników po powrocie do Polski.
- Dla każdego uczestnika opracowywany jest Indywidualny Plan Działania, który wyznacza ścieżkę wsparcia danej osoby.
- Pobyt uczestników za granicą może trwać od 45 do 60 dni.
- Projekt jest realizowany we współpracy z partnerem zagranicznym z innego państwa Unii Europejskiej – razem z wnioskiem składany jest list intencyjny podpisany przez partnerów.
- Projekt musi obejmować wsparciem co najmniej 16 osób, ale nie więcej niż 100 osób.
- Projekty mogą trwać do 2 lat.
- Organizacja składająca wniosek musi posiadać co najmniej roczne doświadczenie w aktywizacji społecznej lub zawodowej osób młodych.
- W ciągu 3 ostatnich lat wnioskodawca lub partner krajowy zrealizował przynajmniej 1 program mobilności ponadnarodowej dla tylu osób, ile zamierza objąć wsparciem w projekcie.
- Osoba pełniąca funkcję mentora w projekcie posiada co najmniej 5 lat doświadczenia w pracy terapeutycznej z osobami młodymi zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
- Partner ponadnarodowy posiada przynajmniej 2-letnie doświadczenie w aktywizacji społecznej lub edukacyjnej osób młodych.
- Składając wniosek o dofinansowanie należy do niego dołączyć opis przebiegu pobytu uczestników za granicą (wskazujący m.in. miejsca staży i ich uzasadnienie; wartość dodaną partnerstwa ponadnarodowego; adekwatność wsparcia mentorskiego).
- W regulaminie konkursu określone zostaną wymagania jakościowe, zgodnie z którymi muszą być realizowane projekty.
- W ramach konkursu dany podmiot może wystąpić w złożonych wnioskach o dofinansowanie wyłącznie jeden raz: jako wnioskodawca albo partner krajowy.
Dodatkowo, wnioskodawca może otrzymać podczas oceny dodatkowe punkty za:
- gotowość pełnienia roli instytucji przyjmującej dla grupy uczestników projektu realizowanego przez partnera zagranicznego z któregoś z państw członkowskich biorących udział w konkursie skoordynowanym (innego niż Polska);
- organizację programu mobilności w sektorze publicznym lub pozarządowym, lub prywatnym przy realizacji zadań publicznych.
Planowany termin ogłoszenia konkursu to I kwartał 2017 r.
Za: NGO
; ;